Partnerem poradny od: 16.1.2012
Naši čtenáři s námi ušetřili už 1 325 379 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma. Službu konsolidace půjček poskytují jak bankovní tak nebankovní subjekty.
Aktuální články
Průvodce výpisem z katastru nemovitostí
Vyznat se ve výpisu půjčky ihned je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.
Inflace se měří indexem rychlá půjčka. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.
Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost
Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj produktu půjčka před výplatou a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.
Naposledy navštívené
Články
Produkty a instituce
Kalkulačky
Poradna
Finanční subjekty
Nabídky práce
Obchodní rejstřík
Osoby v obchodním rejstříku
Klíčová slova
Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů
Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!
Přihlášení
Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!
Užitečné
Web
Poradna - Studenti a daně
Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…
Nejčastější otázky čtenářů
Zdanění placené stáže
Daně z prodeje akcií
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to je se zdaněním při prodeji akcií, když jsem student. Moc se v daních nevyznám, tak by mě zajímalo, kolik daně činí, jestli se platí z celkového prodeje nebo jenom ze zisku a jak je mohu uhradit. Děkuji za odpověď
Daně studentů
Dobrý den, chci se zeptat jestli musim jak student platit daně, ZP i SP když můj měsíční plat nepřesáhne 3000 Kč, pracuji na částečný úvazek. Děkuji za odpověd´
Všechny dotazy
vyse dani
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Jsem student na vysoké škole. Navíc si přivydělávám na DPČ. Za měsíc jsem odpracoval 15 hodin po 223 Kč/hodina = 3345 Kč Z toho mi bylo strženo pojistné - sociální 218 Kč Z toho mi bylo strženo pojistné - zdravotní 151 Kč A daň srážková činila 672 Kč ----------------------------------------------------------------- Podtrženo, sečteno, zůstalo mi pouze 2304 Kč Musím jako student odvádět všechny tyto srážky na pojistné a na daně? Třetinu vydělaných peněz v životě neuvidím, jak mohu získat tyto peníze zpět? Děkuji Vám za rady. Hezký den Petr Coufal
Dotaz poslal/a: cecyl, 25. 11. 2013 15:20
Dobrý den. Správnost výpočtu odvodů a daně si ověříte na mzdové kalkulačce, kterou najdete i na těchto stránkách. Z Vámi uvedené DPČ platíte odvody na SP a ZP jako běžný zaměstnanec. Co se týče daně z příjmů, můžete si u zaměstnavatele uplatnit slevu na poplatníka a za splnění všech podmínek i na studenta. Pro tyto účely je potřeba podepsat „Prohlášení“. Zálohová daň je pak, u uvedeného příjmu,nulová. Informace o možnosti požádat o vrácení již sražené daně v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání najdete v sekci „Studenti a daně“ nebo ve FAQ dotazech.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 29. 11. 2013 21:27
daň z pronájmu
Dobrý den, jsem studentka VŠ, nepracuji.Mám v osobním vlastnictví malou garsonku, kterou pronajímám za 5000 plus energie. Platím za ní ještě úklid chodby, daň z nemovitosti, fond oprav, atd. Sama ovšem bydlím s přítelem v nájmu, který po rozdělení na polovinu činí taktéž 5000 (do garsonky bychom se dva nevešli,tak jsme to vyřešili takto). Tudíž ,,jsem na nule" a nic nevydělávám. Jsem povinna zaplatit daň z pronájmu/daň z příjmu? Nerada bych měla nějaké problémy. Kam se mám kdyžtak obrátit, na finanční úřad? Děkuji Vám.
Dotaz poslal/a: Vladimirovna, 23. 11. 2013 10:35
Dobrý den. Příjmy z pronájmu jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob a nejsou od této daně osvobozeny. Pokud jejich výše překročí za kalendářní rok 15 tis. Kč (nebo vykážete z pronájmu ztrátu), je potřeba je přiznat v daňovém přiznání k DPFO. Od příjmů je možné odpočítat výdaje a to buď ve výši 30% z příjmů z pronájmu nebo skutečně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů. Platba za Vaše soukromé bydlení (část nájmu za byt kde bydlíte s přítelem) neslouží k dosažení, zajištění a udržení příjmů z pronájmu a proto ji není možné daňově uplatnit. Do příjmů není nutné zahrnovat tržby za energie a služby spojené s nájmem, v takovém případě si ale rovněž nemůžete uvedené náklady uplatnit jako daňově uznatelný výdaj. Zaplacená daň z nemovitostí je daňově uznatelný výdaj po zaplacení. Podrobné informace o zdaňování příjmů z pronájmu najdete ve FAQ dotazech
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 24. 11. 2013 21:33
Dvě DPP - daňové přiznání
Dobrý den, jsem studentkou a k tomu pracuji u dvou zaměstnavatelů na DPP. U jednoho zaměstnavatele mám podepsané prohlášení a vydělám si nárazově 3000 - 10000 za měsíc. U druhého zaměstnavatele si vydělám stabilně cca 6500. Z této částky se mi pokaždé odvádí daň 15%. Částka přesahuje 5000, takže je tato daň zálohová. Je správná moje domněnka, že když si na konci roku požádám o zúčtování od obou zaměstnavatelů a podám daňové přiznání, tak se mi vrátí daň od druhého zaměstnavatele jako přeplatek? Leden až srpen jsem neměla příjem vůbec žádný, takže bych se do těch cca 28.000,- Kč slevy na dani měla celkově u obou zaměstnavatelů v pohodě vejít. Děkuji Vám.
Dotaz poslal/a: Januch, 12. 11. 2013 15:17
Dobrý den. Pokud bude, ve Vašem daňovém přiznání vypočítaná roční výše daně z příjmů fyzických osob nižší než je suma všech uplatněných slev na dani, žádnou další daň již platit nebudete. Naopak, můžete požádat FÚ o vrácení záloh na daň z příjmů, které Vám byli sraženy v průběhu zdaňovacího období.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 19. 11. 2013 21:15
ŽL
Dobrý den. Jsem student VŠ a je mi 21 let. Dostal jsem nabídku na práci s živnostenským listem. Rád bych věděl, jestli po založení Žl musím odvádět daň z příjmů, zdravotní a soc. pojištění a v jaké výši. A jestli s tím souvisí i sleva na dani uplatňovaná rodiči.
Dotaz poslal/a: lepejda, 09. 11. 2013 10:50
Dobrý den. Odpověď na Váš první dotaz najdete v sekci Studenti a daně, jedná se o široko koncipovaný a velmi často se opakující dotaz. Vaši rodiče si můžou uplatnit slevu na dítě (na Vás) za předpokladu že Vás vyživují, žijete s nimi ve společné domácnosti a současně se soustavně připravujete na budoucí povolání. Podle zákona o státní sociální podpoře se za soustavnou přípravu na budoucí povolání rozumí také studium na vysoké škole v ČR a to bez ohledu na současnou výdělečnou činnost dítěte. Vaše podnikání při studiu na VŠ nemá na výšeuvedený nárok rodičů žádný vliv.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 14. 11. 2013 22:42
Zpětné požadování daní za brigádu při ukončení studia
Dobrý den, v půlce července jsem nastoupil na brigádu (dohoda o provedení práce), kterou jsem vykonával do poloviny srpna. První mzda činila 8500 Kč a druhá (vyplacena v září)5400 Kč. Nastupoval jsem jako student (dokončené střední odborné studium zakončené závěrečnou zkouškou v červnu, v září jsem nastupoval na nástavbové studium). Jako student jsem byl tedy ušetřen daní. Po dvou měsících řádného studia došlo k přehodnocení mých priorit a já budu nucen studium ukončit. Rád bych se tedy zeptal, jestli je možné, aby po mne byly zpětně požadovány daně, kterých jsem byl kvůli nástupu na nástavbové studium ušetřen? Děkuji za zodpovězení dotazu.
Dotaz poslal/a: Darby, 04. 11. 2013 00:26
Dobrý den. Pokud je nástavbové studium považováno za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání v souladu se zákonem o státní sociální podpoře, vznikl Vám, za měsíce studia, nárok na slevu na dani na studenta v částce 335,- Kč/měsíc. Uvedený nárok zpětně neztrácíte.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 09. 11. 2013 22:20
Prohlášení
Dobrý den, už delší dobu mám podepsanou DPP v jedné firmě A. Dostala jsem jednorázovou nabídku práce pouze na tento měsíc(říjen)z firmy B. Chápu, že nemůžu mít jako student podepsáné dva papíry s prohlášením. Ale chci se zeptat, jestli můžu každý měsíc prohazovat prohlášení. Takže září by bylo prohlášení u firmy A, říjen u druhé firmy B a pak listopad zase vrátit do firmy A? Jestli je taková možnost, jak mám potom v tomto případě postupovat? Moc děkuji za odpověd. K.
Dotaz poslal/a: kewis, 14. 10. 2013 15:28
Dobrý den. Zákon o daních z příjmů Vámi uváděný postup nevylučuje. Důležité je, abyste měl podepsané prohlášení za příslušný kalendářní měsíc jenom u jednoho zaměstnavatele. Změnu je potřeba oznámit ve mzdové účtárně.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 26. 10. 2013 18:08
Pronajímám byt
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké další kroky bych měl učinit v následující situaci. Koupil jsem družstevní byt, který chci od listopadu pronajímat, dlouhodobě, řekněme na rok-2 roky. Nájemce již mám. Měsíční nájem činí 8 000 Kč. Zároveň jsem studentem VŠ. Mé následující kroky by správně měly vést na finanční úřad, kde nahlásím svůj příjem, tedy budu plátce daňe z příjmu. Daň z nemovitosti by mělo platit určitě družstvo, protože nemovitost stále patří jí. Pokud by byl převeden byt do osobního vlastnictví, potom bych již musel platit i daň z nemovitosti, že? A mohu uplatnit slevu na dani, protože jsem student? Jak velkou částku mi tato sleva asi pokryje? Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem JB
Dotaz poslal/a: JoseBenes, 26. 10. 2013 11:26
Dobrý den. Podle § 39 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů jste povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, ve kterém jste započal pronajímat byt. Poplatníkem daně z nemovitosti je vlastník bytu, tzn. družstvo. Pokud splníte podmínky podle § 35ba odst. 1 písm. f) ZDP, máte nárok na roční slevu na dani na studenta ve výši 4.020,- Kč. Sleva na dani se odpočítává od roční daně z příjmů fyzických osob.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 26. 10. 2013 18:07
Práce po dokončení studia
Dobrý den, po odmaturování jsem v červenci nastoupil do práce a byla mi dána rada že na konci roku (nebo někdy) budu mít z toho důvodu že jsem od ledna do června byl studentem nějaký odpočet na daních nebo že se mi prostě některé odvedené peníze vrátí. Tak se Vás chci zeptat jestli je to pravda že plyne výhoda z toho že jsem hned po studiu SŠ šel pracovat a jak této výhody dosáhnu. Předem děkuji za odpověď
Dotaz poslal/a: Fireguncz, 23. 09. 2013 05:44
Dobrý den. Ano, v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování záloh na daň si můžete uplatnit slevu na dani na studenta ve výši 1/12 z roční částky 4.020,- Kč, a to za každý kalendářní měsíc, kdy byli podmínky pro uplatnění slevy splněny (§35ba odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů). Pro tyto účely musíte předložit, jako přílohu k daňovému přiznání resp. svému zaměstnavateli, potvrzení o studiu.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 28. 09. 2013 23:53
Dvě dohody o provedení práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám dvě práce na dohodu o provedení práce, jsem stále studentka, u jednoho zaměstnavatele mám podepsané prohlášení k dani, můj plat u tohoto zaměstnavatele nepřekročí 10000,-, ale s platem u druhého zaměstnavatele tuto hranici překonám, chtěla bych se zeptat, jestli je nutné se někde nahlásit, když můj plat překročí 10000,- od obou zaměstnavatelů a 300 hodin práce. Děkuji Monika
Dotaz poslal/a: MonikaSm, 07. 09. 2013 11:46
Dobrý den. Dosažení limitu 10 tis. Kč/měsíc a 300 hod./rok na DPP se posuzuje u jednoho zaměstnavatele. Detailní informace najdete v sekci Studenti a daně.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 15. 09. 2013 06:51
Dvě dohody
Dobrý den,o prázdninách jsem začala pracovat v jedné firmě na dohodu o provedení práce a jako studentka uplatňuji slevu na dani, nyní jsem si našla druhou brigádu, kde budu mít nejspíš vyšší výdělky, ale ráda bych nadále pracovala i u první firmy. Můj dotaz zní, zda bych mohla prohlášení u první firmy třeba následující měsíc zrušit a namísto toho jej podepsat u druhé firmy, a nebo prohlášení platí až do konce roku. Předem děkuji.
Dotaz poslal/a: Sladoch, 01. 09. 2013 21:55
Dobrý den. Ano, je možné první prohlášení zrušit a podepsat nové prohlášení u druhého zaměstnavatele. Bližší informace najdete v sekci „Studenti a daně“.
Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 08. 09. 2013 10:14
Stránka 2/54
Partner sekce
Barbora Krížová - daňový poradce
Ing. Barbora Krížová je daňová poradkyně, člen Komory daňových poradců ČR č. osvědčení 4489, s více než 16letou praxí v oboru daní a účetnictví. V průběhu své kariéry působila jako v ČR tak i na území Slovenské republiky.
Daňová poradkyně poskytuje komplexní služby z oblasti účetnictví, mzdové agendy a daňového poradenství právnickým i fyzickým osobám podnikajícím v různých odvětvích ekonomiky. S klienty komunikuje i anglicky, francouzsky a slovensky.
info@dane-krizova.cz
Za tuto kategorii odpovídá:
Barbora Krížová