Akumulační vytápění: Zajímavá alternativa topení elektřinou
Když byla v 90. letech vyhlášena podpora přímotopů, ostatní zdroje elektrického vytápění se dostaly tak trochu na okraj zájmu. Pokud nás okolnosti nutí využít produkt nebankovní půjčka, pak může být zajímavou alternativou „přímotopení“ být akumulační vytápění. Kde se tento způsob topení nejlépe uplatní? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody oproti přímotopům? Přinášíme vám více informací a srovnání odhadovaných ročních nákladů za vytápění „akumulačkami“ a přímotopy.
Efektivita akumulace a přímotopů
Vyhřívání celého domu přímotopy je podle Vladimíra Váchy ze společnosti E.ON mimořádně neefektivní. „Obecně jsou přímotopy, nejrozšířenější v podobě nástěnných konvektorů, doporučeny používat pouze tam, kde je nutné rychle zatopit a místnost není příliš používaná. Tedy třeba na chatách, v pokojích pro hosty nebo v koupelnách před koupáním dětí,“ říká Vácha. Díky rostoucí konkurenci na trhu se poskytovatelé produktu půjčka ihned začali předhánět v akčních nabídkách a bonusech.
Akumulační topení je podle něj efektivnější, ale nedoporučuje se používat například v případě vysokých stropů nebo při špatné tepelné izolaci objektu. Podle Petra Holubce ze společnosti PRE je akumulační vytápění vhodné všude tam, kde není například plyn a chceme si zajistit relativně snadné a čisté vytápění. Nejčastěji je zastoupeno kamny, která jsou vhodná pro lokální vytápění či temperování bytů, malých provozoven, kanceláří či menších rodinných domků, kde se nevyplácí elektrokotel. „Pro zásadní rozhodnutí o způsobu topení je dobré znát energetický audit nemovitosti,“ dodává Vácha. Jasnou prioritou produktu nebankovní půjčka je dnes snadno vyplnitelná žádost na internetových stránkách.
Druhy akumulačních kamen
Při výběru mějme na paměti, že 1 kW výkonu akumulačních kamen vytopí 15 krychlových metrů prostoru. Je dobré si při výběru nechat rezervu a raději vybrat kamna, která budou mít výkon o kilowatt vyšší. půjčka ihned Vám poskytne finance, které potřebujete.
Plus minus
Výhody a nevýhody akumulaček
Výhody:
Nevýhody:
Instalace akumulaček: Konzultujte s odborníkem
Při topení akumulačními kamny domácnost využívá osmihodinový levnější nízký („noční“) tarif na elektřinu. Princip a výhoda tohoto vytápění pak spočívají v tom, že kamna se v nízkém tarifu nahřívají (pomocí vestavěných topných těles) a teplo se postupně akumuluje ve speciální vyzdívce obklopující topné tyče. „Uskladněnou“ tepelnou energii pak kamna během dne postupně uvolňují a využívají ji pro vytápění místnosti.
Správně navrženými akumulačními kamny se mohou ušetřit i nemalé náklady. Při instalaci akumulaček bychom měli mít v první řadě přehled o tom, jaké jsou tepelné ztráty vytápěné místnosti, nejlépe vše konzultovat s odborníkem. Ten na základě výpočtu tepelných ztrát místnosti zvolí vhodný typ s odpovídajícím příkonem.
Moderní akumulační topení dokáže rychle reagovat na měnící se potřebu tepla v jednotlivých místnostech. Každou místnost tedy můžeme v podstatě vytápět samostatně a regulovat topení tak, abychom si vždy zajistili požadovaný tepelný komfort. Dnešní akumulační kamna mají také mnohem menší požadavky na prostor než dříve a designově lépe zapadají do bytových prostor.
Jak je to v penězích: Přímotop vesrus akumulačky
Porovnali jsme odhadované roční náklady, které by za rok 2014 zaplatil dům o sto padesáti metrech podlahové plochy a čtyř stech kubících objemu při topení akumulačkami a přímotopy. Při potřebě energie na vytápění a teplou vodu v průměru 13 460 kWh/rok vychází platby za topení u akumulačních kamen 18 431 Kč, u přímotopných konvekčních panelů na 21 352 Kč. Oproti přímotopům jsou však u akumulačního vytápění o něco vyšší náklady za investici, údržbu nebo jistič (hodnoty hlavního jističe mohou být vyšší než u přímotopů).
To šlo ovšem o jednu nemovitost – na webu tzb-info.cz najdete kalkulačku, se kterou můžete srovnat předpokládané náklady na vytápění pro jakýkoli byt či dům.
Kam akumulačky, kam přímotop
Kde lze využívat akumulačky a přímotopy?
Akumulační topení
Přímotopy
Použití akumulaček? Ideálně na rekonstrukce a výměnu kamen
Že může být akumulační vytápění pro některé domácnosti zajímavou alternativou, informovali odborníci např. už v roce 2000. Zajímalo nás, jak se od té doby změnila situace. „Došlo k významným změnám v legislativě, které bohužel elektrické vytápění diskriminují,“ sdělil Petr Novotný ze společnosti Stiebel Eltron.
Poukazuje tím zejména na přepočtový koeficient v rámci tvorby Průkazu energetické náročnosti budov (PENB). U objektů s elektrickým vytápěním je jako závazný ukazatel nutné zahrnout výpočet tzv. spotřeby neobnovitelné primární energie (NPE), která se počítá pomocí přepočtových koeficientů. Ty mají „přepočítat“, kolik primární (prvotní) energie bude spotřebováno, aby byly pokryty dílčí spotřeby. Elektrická energie je pak hodnocena jako nejméně efektivní zdroj – nejen pro vytápění.
„To nikterak nesnižuje výhody akumulačního vytápění, nicméně jejich praktické použití omezuje pouze na rekonstrukce a výměnu starých kamen za nové,“ komentuje situaci Novotný a doplňuje: „Věříme, že po změně přepočtového koeficientu na úroveň obvyklou v ostatních zemích [EU – pozn. red.] využití elektrického vytápění vzroste.“
Přechod z přímotopu v praxi
Pro zajímavost jsme se ještě zeptali odborníků, jak by měl postupovat člověk, který se rozhodne ve svém domku změnit stávající způsob topení z přímotopů na akumulaci. Jaké kroky je třeba provést? „Ten nejvýraznější zásah je nutnost instalace akumulační nádrže (tam kde je ústřední topení s elektrokotlem) nebo akumulačních kamen pro jednotlivé místnosti (tam kde jsou malé elektrické přímotopy na stěnách),“ vysvětluje energetický poradce Karel Murtinger.
A jaké jsou odhadem náklady na takovouto změnu? Podle výpočtů Karla Murtingera je cena akumulační nádrže 1 m³ přibližně 20 000 Kč a něco bude stát instalace. Uvedená hodnota je však podle něj spíše minimální objem, využitelný tam, kde je relativně nízkoteplotní topná soustava. V nezaizolovaném starším domě bude třeba zhruba dvojnásobek – zde proto doporučuje napřed zateplovat, což výrazně sníží ztráty a promění topnou soustavu na nízkoteplotní.
„Při spotřebě přibližně 1 MWh ve vysokém tarifu a 15 MWh v nízkém je úspora akumulační sazby D26d necelých 7000 Kč oproti přímotopu. Prostá doba návratnosti bude tedy zhruba tři roky,“ vypočítává Murtinger. Zdůrazňuje ale, že jde o hodně zjednodušené počítání, protože se spotřeba ve vyšším tarifu dá ovlivnit přesouváním doby chodu některých spotřebičů do nočního tarifu.
Pozor! Změňte včas sazbu
Při případném přechodu na akumulační topení je potřeba změnit si distribuční sazbu u elektrické energie na dvoutarifní D26d, v níž je elektřina denně dodávána po osm hodin v levnějším nízkém tarifu. Oproti přímotopné D45d je to méně, v D45d je nízký tarif dvacet hodin denně.
A jak na to?
„Je nutné u svého dodavatele elektřiny vyplnit žádost a doložit náležitosti prokazující splnění podmínek pro změnu sazby (domácnost musí prokázat, že příkon všech akumulačních elektrických spotřebičů činí nejméně 55 procent z příkonu hlavního jističe, případně že výkon akumulačních elektrických spotřebičů odpovídá tepelným ztrátám vytápěného objektu). Sazba lze měnit nejvýše jednou za rok. Se změnou distribuční sazby nejsou spojené žádné přímé náklady,“ vysvětlil Vladimír Vácha z E.ON.
Petr Holubec z PRE doplňuje: „Pro změnu stačí kontaktovat naše zákaznické centrum, předložit revizní zprávu, kde revizní technik potvrdí změnu vytápění z přímotopů na akumulační vytápění, současně potvrdí i blokování elektřiny pro ‚nabíjení‘ akumulačních kamen na zmíněných osm hodin denně a pak se jen již změní smlouva na odběr elektřiny podle těchto nových podmínek. Tuto změnu ze zákona realizujeme do 30 dnů, ale fakticky mnohem rychleji. Náklady na administrativu jsou nulové, náklady na přeměnu vytápění včetně revize záleží na zákazníkovi, jak a kde (u jaké elektrotechnické firmy) si tyto služby sjedná.“
Tip!
Kompletní přehled distribučních sazeb elektřiny s podmínkami jejich získání najdete v našem článku:
Čím menší je spotřeba elektřiny na vytápění a ohřev vody a čím větší je spotřeba domácích spotřebičů, které nelze přesunout do doby nízkého tarifu, tím podle Murtingera zároveň může růst výhoda přímotopu s dvaceti hodinami nízkého tarifu oproti osmi hodinám u D26d. „Například v pasivním domě se solárním ohřevem vody (spotřebou elektřiny5 MWh na vytápění a vodu a 2 MWh na domácnost) je úspora dva tisíce korun Kč a návratnost zhruba deset let,“ doplňuje Murtinger s tím, že vždy je vše nutné vypočítat přesně pro konkrétní dům.
Velmi výhodný je podle něj přechod na akumulační vytápění v situaci, kdy současně plánujeme zakoupit krbovou vložku s vodním výměníkem, a tudíž potřebujeme akumulační nádrž.
Zdají se vám vaše účty za elektřinu a plyn podezřele vysoké, ale nechce se vám do srovnávání nabídek? Odrazuje vás od změny dodavatele nekonečné papírování? Máme řešení: porovnáme distribuční sazby za elektřinu i plyn a vybereme tu pro vás nejvýhodnější. A pokud budete chtít, zařídíme za vás i změnu dodavatele.
Průměrně šetříme 2320 korun ročně na elektřině a 2560 korun na plynu.
Michaela Vinšová
Analýzám cen elektřiny a zemního plynu se intenzivně věnuje víc než dva roky, mj. pracovala jako hlavní analytička a odborná redaktorka specializovaného magazínu CenyEnergie.cz. V současné době je hlavní analytičkou nezávislého projektu www.energetickaporadna.cz.
Kontaktovat ji můžete na info@energetickaporadna.cz.
Líbil se vám článek?
Čtenáři také navštívili
Vytápění přímotopy: Vývoj cen a budoucnost
Z původně oslavovaného způsobu vytápění se postupem let stala vůbec nejdražší možnost, jak si doma topit. Přímotopy – dříve velebené, nyní spíše zatracované. Jaký je vývoj cen za topení přímotopy v posledních...
Stát dotoval přímotopy, teď chce platit jejich výměnu
Začátkem 90. let stát dotoval nakupování a instalaci přímotopů jako ekologického způsobu vytápění. Teď chce dotační metodu použít znovu, jenže obráceně. Plánuje, že bude podporovat výměnu přímotopů, které...
Očima expertů: Jak ušetřit na energiích
Elektřina, plyn, teplo. Platby za energie a také vodu jsou jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu každé domácnosti. A to, že za ně platíme rok od roku víc a víc, berou mnozí z nás jako fakt, se kterým...
Chcete být bohatší? Jak ušetřit za elektřinu
Účty za elektřinu tvoří stále obávanější položku rodinného rozpočtu. Za posledních pět let podražila o dvacet pět (!) procent. Českým domácnostem chybějí peníze. Jen ČEZu dluží lidé na nezaplacených fakturách...
Vytápíte elektřinou? Připravte peněženky na trojnásobné zvýšení cen
Smířili jste se letos s oznámeným 9% nárůstem cen elektrické energie? Budete těžko na toto zdražení hledat peníze? A co byste řekli zdražování 2x až 3x vyššímu? Distributoři si s námi zahráli nehezkou...
Oblíbená témata
akumulační kamna, ceny elektřiny, ceny energií, distribuční sazba, domácnost, elektřina, energie, přímotopy, topení, vytápění
Proklepněte si svého finančního poradce v registrech ČNB. Zkontrolovat si můžete i všechny finanční subjekty podléhající dozoru ČNB.
Benzín nebo nafta, co se vyplatí?
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Spotřeba vody - kde se dá ušetřit
Kolik ušetříte s úspornou žárovkou
RPSN - kolik stojí úvěr
Čas jsou peníze, aneb kolik stojí váš čas
Zdají se vám vaše účty za elektřinu a plyn podezřele vysoké, ale nechce se vám do srovnávání nabídek? Odrazuje vás od změny dodavatele nekonečné papírování? Máme řešení: porovnáme distribuční sazby za elektřinu i plyn a vybereme tu pro vás nejvýhodnější. A pokud budete chtít, zařídíme za vás i změnu dodavatele.
Průměrně šetříme 2320 korun ročně na elektřině a 2560 korun na plynu.
Tým odborných poradců je tu pro vás.
Poslední dotaz: Vrácení poštovného.
Poradna > Spotřebitelská poradna
Otázka: Zdravím. Byla mi uznaná reklamace, provedena výměna za nový kus. Ale prodejce odmítá mi proplatit poštovné, které jsem zaplatil pro zaslání na reklamaci. Tak jak to tedy je? Díky. více
Spotřeba vody - kde se dá ušetřit
Průměrná čtyřčlenná rodina v České republice spotřebuje za rok 150 až 190 tisíc litrů vody. Jak je na tom vaše rodina a kde byste mohli ušetřit?
Vývoj ceny benzínu a ceny nafty
V naší interaktivní mapě najdete ceny benzínu Natural 95 a nafty ze které snadno zjistíte, jaké jsou ceny pohonných hmot v jednotlivých krajích. Vývoj ceny Naturalu 95 a nafty můžete porovnat s celorepublikovým...
Provozujete webové stránky? Blogujete? Chodí k vám lidé, protože něco hledají? Nyní jim můžete nabídnout víc. bravocredit.cz pro vás připravili unikátní widget s pravidelně aktualizovanými cenami pohonných hmot.
Kód ke stažení je k dispozici zde.
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Obchodní rejstřík v mobilu
Mobilní Obchodní rejstřík umožňuje nejen snadné vyhledávání firem a osob, které v nich působí, ale také osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Ověření základních informací o lidech a firmách, s nimiž podnikáte, je tak otázkou okamžiku. Navíc odpadá závislost na počítači (a státním aparátu).
Ke stažení
Nejčtenější články
Očima expertů: Třetí největší slevový web na lopatkách. Padnou další?
Slevových portálů ubývá, jejich celkové tržby ale stále rostou. Už však neplatí, že se...více
Až moc dobře lubrikovaný život. Sbohem, Foursquare
Žádný spotřebitelský magazín České televize neudělal pro dobro a bezpečí spotřebitelů...více
Velké srovnání: Ceny za kWh elektřiny a plynu 2014
Na faktuře za elektřinu i za plyn najdeme množství položek. Nikde ale není jasně uvedeno,...více
Naposledy navštívené
Články
Produkty a instituce
Kalkulačky
Poradna
Finanční subjekty
Nabídky práce
Obchodní rejstřík
Osoby v obchodním rejstříku
Klíčová slova
Poradíme zdarma s výběrem finančních produktů
Najdeme vám nejvýhodnější finanční produkty. Zdarma!
Přihlášení
Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!
Užitečné
Web